۱۶ مطلب در مهر ۱۳۹۶ ثبت شده است

جاذبه مغناطیس حسینی

جابربن عبدالله انصاری جزو مجاهدین صدر اسلام است که وقتی شنید حسین بن علی علیه السلم به شهادت رسید از مدینه راه افتاد و در کوفه عطیه با او همراه شد تا به کربلا رسیدند.
عطیه می گوید:
در فرات غسل کرد جامعه سفید و تمیز پوشید و با گام های آهسته به سمت قبر امام حسین علیه السلام حرکت کرد.
سه مرتبه با صدای بلند گفت "الله اکبر"
از کثرت اندوه روی قبر امام از حال رفت و غش کرد
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ستاد

دعای #عطسه

خوب است بدانیم | دعای #عطسه
#خوب_است_بدانیم1-امام صادق فرمود:فرد مسلمان نسبت به برادر مسلمان خود دارای حقوقی است:1) وقتی او را دیدار می کند سلام کند 2) در موقع بیماری از او عیادت کند 3) در غیاب او دوستی خالص باشد 4) هنگام عطسه کردن برایش دعا کند؛ عطسه کننده بگوید:«الحمدلله رب العالمین، لا شریک له» و برادر مسلمان بگوید:«یرحمک الله »و او در پاسخ گوید: «یهدیکم الله و یصلح بالکم» (خدا شما را هدایت کند و زندگی شما را بهبود بخشد) 5) دعوتش را بپذیرد 6) وقتی بمیرد جنازه اش را تشییع کند.(1)
2-امام صادق از رسول خدا نقل فرموده است:هرگاه شخصی عطسه کرد به او دعا کنید، اگرچه از پشت جزیره[از راه دور]باشد.(1)

---------------
اصول کافی، ج4، ص 480، ح2(العطاس و التسمیت)

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ستاد

خانه های خدا در زمین

#حدیث_مسجد
#عکس_نوشت
با کیفیت چاپخانه های خدا در زمین


دریافت تصویر قابل چاپ
عنوان: خانه های خدا در زمین
حجم: 1.63 مگابایتامام صادق علیه السلام:

بر شما رفتن به مساجد چرا که مساجد...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ستاد

128نکته درباره مرثیه خوانی هشت نکته آخر

128 نکته در باره مرثیه خوانی#روش_مرثیه_خوانی 12

121. اگر مرثیه را با صورت زیبا بخوانیم، دلنشین‌تر است. اگر صوت زیبا نداریم، مرثیه را به صورت عادی و معمولی و بدون صوت بخوانیم.

122. مرثیه خوانی را به خاطر نداشتن صوت زیبا ترک و رها نکنیم.

123. در جاهایی که مرثیه، سوزناک است، بهتر است هماهنگ با آن، صدایمان را سوزناک و چهره مان را اندوهناک نماییم.

124. شایسته است صوت ما هنگام خواندن مرثیه یکنواخت نباشد. صوت خود را به تناسب محتوای مرثیه و به گونه‌ای که زننده نباشد، تغییر دهیم.

125. اگر در شیوه مرثیه خوانی از کسی تقلید می‌کنیم، آن را به مرور زمان ترک نماییم تا خودمان صاحب سبک شویم. البته در آغاز راه، تقلید از مرثیه خوان‌ها دیگر اشکالی ندارد.

126. اگر مرثیه خوان‌های دیگری نیز در مجلس حضور دارند، از روی احترام، از آنان کسب اجازه کنیم و به آن‌ها تعارف نماییم.

127. کتاب‌ها، اشعار مرثیه و نوحه خوانی را مطالعه کنیم و به نوارهای مرثیه و نوحه خوانی گوش دهیم.

128. از بانی، مؤسس و دست اندرکاران مجلس روضه خوانی تشکر نماییم، امّا به صورت مبالغه آمیز و خارج از حد و فراتر از واقعیت نباشد.

در پایان این نوشتار، شایسته می‌نماید که «مرثیه وداع امام حسین علیه السلام» را که برگی جان سوز از سوگ نامه آل محمدعلیهم السلام است، بازگو کنیم. به آن امید که اشکی از دیگانمان جاری شود و خرسندی خدای سبحان را نصیبمان سازد.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ستاد

مدیریت انگیزش | بی انگیزگی ناشی از عدم اطلاع از مرحله بعد#مدیریت_انگیزش 13
#ویژه_مربیان_فرهنگی

#بی_انگیزگی_ناشی_از_عدم_اطلاع_از_مرحله_بعد


حتی اگر هدف نهایی‌تان را خوب و واضح تصویر کرده باشید ممکن است اگر آن را به اهداف کوچک‌تر تقسیم نکنید در هنگام عمل به آن دچار رکود، سردرگمی و بی انگیزگی بشوید. برخی پروژه‌ها کوچک‌اند و آن‌قدر آشنا هستند که به برنامه‌ریزی نیاز ندارند. اما اگر غالبا نگران مرحله‌ی بعدی هستید و برنامه‌ی شفاف مرحله به مرحله ندارید این مسئله می‌تواند منبع بی‌ انگیزگی شما باشد.

برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف
اگر می‌خواهید جریان انگیزه‌‌تان تا رسیدن به هدف در تمام مراحل یکنواخت باقی بماند، برنامه‌ای شفاف برای رسیدن به هدف‌تان در نظر بگیرید و برای رسیدن به هر مرحله زمان‌ مشخصی را در تقویم‌تان تعیین کنید. بگذارید ترس‌ها به شما نشان بدهند که خطرات بالقوه‌ی برنامه‌‌تان که به مدیریت نیاز دارند کدام‌ها هستند. تمام نگرانی‌هایی که با جمله‌ی «نمی‌دانم چطور» شروع می‌شوند را روی کاغذ بیاورید و آن را به سؤالی برای تحقیق و جست‌وجو تبدیل کنید. قدم اول در هر برنامه‌ای تحقیق است. ضمن اینکه طی مسیر به سؤالات تازه‌‌ای برمی‌خورید، بنابراین حفظ روحیه‌ی جست‌وجوگری باید بخشی از برنامه‌ی شما هنگام عملی کردن هر یک از مراحل رسیدن به هدف‌تان باشد. نهایتا اینکه از خودتان بپرسید برای رسیدن به هدف نهایی باید به چه هدف‌های کوچک‌تری دست پیدا کنم، سپس ضرب‌العجلی برای آنها در نظر بگیرید.

هدف‌گذاری و اجبار کردن خود به ادامه‌ی مسیر اغلب جواب نمی‌دهد. اغلب از هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی و رعایت ساختارهای الزام‌آور به عنوان راه‌حل نهایی برای برطرف کردن بی انگیزگی یاد می‌شود. راه‌حل‌های جادوییِ که دوباره خلاقیت و بهره‌وری را به شما باز می‌گرداند. اما به خاطر بسپارید که این روش‌ها تنها در مورد برخی دلایل بی انگیزگی کارساز هستند. در مورد بسیاری از دلایل بی انگیزگی هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی و رعایت ساختارهای الزام‌آور تنها بی انگیزگی شما را افزایش خواهند داد.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ستاد

خوش گمان بودن به

#حدیث_مسجد
#عکس_نوشت
با کیفیت چاپ

خوش گمان بودن بهدریافت تصویر قابل چاپ
عنوان: خوش گمان بودن به
حجم: 1.34 مگابایتپیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم:

هر گاه دیدید کسی در مسجد نماز به جماعت می گزارد...


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ستاد

شرح حدیث اخلاق | آثار سخن نیکو

#شرح_حدیث  آثار سخن نیکو#بیان_و_تفسیر_روایات
#محتوای_تبلیغی
#مقام_معظم_رهبریبسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین


حَدَّثَنا أَبُوحَمزَة الثُّمالِی عَن عَلِیِّ بنِ الحسین علیه‌السلام: القولُ الحَسَنُ یُثرِی المالَ
[ابوحمزه‌ی ثمالی از حضرت امام سجاد علیه‌السلام روایت می‌کند که] حضرت فرمود: سخن نیکو مال دنیا را برای انسان زیاد می‌کند.

و یُنَمِّی الرّزقَ
رزق انسان را زیاد می‌کند و نماء می‌دهد.

و ُینسِئُ فی الأجل
اجل انسان را به تأخیر می‌اندازد.

و یُحَبِّبُ إلى الأهل
انسان را در میان اهل خود و خانواده‌ی خود محبوب می‌کند.

اینها همه آثار دنیایی سخن نیکو و قول حسن است؛ یعنی سخنی که هم با موازین شرع منطبق است [مانند] اسم خدا و پیغمبر و قیامت و دنیا و حدیث و زندگی دینی و سعادتمندانه و ضمناً با روی خوش [بیان شود]؛ قول حسن طبعاً لازمه‌اش این است که با روی خوش و با زبان خوش ادا بشود. آثار دنیوی‌اش اینها است.

و ُیدخِلُ الجَنّة
این هم اثر اخروی‌اش است که انسان را به بهشت می‌کشاند.

۱) الامالی شیخ صدوق، صفحه‌ی ۵۰

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ستاد

128نکته درباره مرثیه خوانی ده نکته یازدهم

128 نکته در باره مرثیه خوانی#روش_مرثیه_خوانی 11


111. سعی کنیم مرثیه را برای شنوندگان «مجسّم» نماییم.

112. مواظب باشیم به جای تقویت روحیه، تضعیف روحیه نکنیم.

113. اگر مرثیه خوان‌های دیگری حضور دارند، وقت آنان را نیز در نظر داشته باشیم.

114. خواندن مرثیه را بیش از حد، طولانی نکنیم تا موجب خستگی شنوندگان نشود و بر آنان اثر منفی نگذارد. به ویژه در مجالسی که علاقه و زمینه کمتری نسبت به مرثیه در آن‌ها وجود دارد.

115. در غیر موارد ضروری، مرثیه‌ها را متناسب با زمان خود بخوانیم مثلاً، مرثیه ورود امام حسین علیه السلام به کربلا را در همان اوایل محرم و مرثیه جابربن عبدالله انصاری به کربلا را در روز اربعین بخوانیم.

116. سعی کنیم حتماً در ایام خاص و ویژه، مانند ماه‌های محرّم، صفر، ایام فاطمیه، شب‌های قدر، وفات و شهادت مرثیه بخوانیم. و شایسته است در این ایام از خنده و مزاح پرهیز کنیم.

117. از کتاب‌های مَقتَل و مرثیه‌هایی که دارای مدرک، سند و مأخذ صحیح و معتبر هستند، استفاده کنیم و از هر مرثیه خوانی، مرثیه‌ها را نقل ننماییم. کتاب‌های منتهی الآمال، نفس المهموم، بیت الاحزان محدّث قمی، لُهوف سید بن طاووس، جلاء العیون مجلسی و ارشاد شیخ مفید در زمینه مرثیه خوانی کتاب‌های خوب، مفید و معتبری هستند.

118. اگر مأخذ و مدرک مرثیه را به شنوندگان بگوییم بهتر است. بخصوص در مجالسی که طلاب، علما و بزرگان حضور دارند.

119. آرام و شمرده شمرده مرثیه بخوانیم و با فریاد و شتاب مرثیه خوانی نکنیم.

120. هنگام خواندن مرثیه فاصله مناسب دهان خود با میکروفون را رعایت کنیم تا صدا خوب منتقل شود و بلندگو سوت نکشد. توجّه داشته باشیم که صدای بلندگو بیش از اندازه، کم یا زیاد نباشد.۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ستاد

مدیریت انگیزش | بی انگیزگی ناشی از فرسودگی#مدیریت_انگیزش 12
#ویژه_مربیان_فرهنگی

#بی_انگیزگی_ناشی_از_فرسودگی

افراد تیپ شخصیتی نوع A مردمی جاه‌طلب و رقابت‌جو هستند و اغلب احساس می‌کنند از زندگی عقب افتاده‌اند. گاهی حتی وقتی برای انجام کارها از مرزهای قابل تحمل عبور کرده‌اند درباره‌ی کارهای نکرده‌شان درگیری ذهنی پیدا می‌کنند.
اگر همیشه احساس خستگی می‌کنید، برای معاشرت با دیگران انرژی ندارید و ایده‌ی وقت گذرانیِ بیهوده شما را بیشتر از انجام کارهای موردعلاقه‌ی همیشگی جذب می‌کند، احتمالا برای مدتی طولانی است که فشار زیادی را به خودتان تحمیل کرده‌اید و ممکن است دچار فرسودگی شده باشید.
خودِ ذاتی شما همیشه تلاش می‌کند به شما انگیزه‌ بدهد تا به سمت مهم‌ترین نیازهایتان حرکت کنید و از اهداف، برنامه‌ها و روش‌های کاری‌ای که شما را از اشتیاق‌هایش دور می‌کند فاصله بگیرید. از این رو زمانی که دچار فرسودگی می‌شوید و به خواب نیاز دارید خودِ ذاتی‌تان ممکن است حتی انگیزه‌ی کارهای همیشه مورد علاقه‌تان را از بین ببرد، فقط به این دلیل که شما را وادار کند تا به نیازهای اساسی‌تان رسیدگی کنید.
مقابله با فرسودگی
بخوابید. و وقتی به قدر کافی خوابیدید می‌توانید با فکر باز و با در نظر گرفتن خودِ ذاتی‌تان درباره‌ی آنچه برای شما بیشترین اهمیت را دارد فکر کنید. شیوه‌های معقول و قابل ادامه دادن را پیدا کنید تا بتوانید کارهایی را که برای شما مهم هستند بیشتر اما بدون دچار شدن به فرسودگی انجام بدهید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ستاد

نماز خواندن مرد در مسجد

#حدیث_مسجد
#عکس_نوشت
با کیفیت چاپنمازی برابر با چهل و هشت نمازدریافت تصویر قابل چاپ
عنوان: نماز خواندن مرد در مسجد
حجم: 1.34 مگابایتامام صادق علیه السلام:

نماز خواندن مرد به جماعت در مسجد، برابر است با...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ستاد